Пирин Бл би Ботев Враца и докосва спасението

Пирин Благоевград и Ботев Враца завършиха при резултат 2:0 в двубой от 33-ия кръг на efbet Лига. Даниил Кондраков откри от дузпа в 56-ата минута, а Венци Бенгюзов вкара втора дузпа в добавеното време.

Врачани вече са се спасили, докато „орлетата“ отчаяно се нуждае от точки, като за Христо Янев и компания срещата е от огромно значение. Благоевградчани се намират точно над чертата с актив от 24 точки, една повече от Хебър и две повече от предпоследния Септември София. На последната позиция е отборът на Спартак Варна, който е със 17 пункта. Ботев Враца пък е първи в групата за оцеляване с 32 точки.

Кадровите проблеми за старши треньора на Пирин са доста сериозни преди тази среща. Звездата на тима – Чебраил Макрецкис, който се очаква да подпише с унгарския Ференцварош, продължава да лекува контузия, докато вратарят Янко Георгиев и нападателят Преслав Йорданов също са с травми. Наказан пък е Димитър Тонев.

Ботев също ще трябва да се оправя без някои свои ключови фигури в състава. Антонио Георгиев е контузен и ще бъде аут до края на сезона, докато Браян Переа и Стефан Гаврилов са под въпрос.

Любопитна статистика показна, че врачани са отбора с най-много допуснати голове като гост – 39 в 15 двубая или средно по 2,6 на мач.

По-рано през редовния сезон Пирин постигна успех над този противник в Благоевград с 2:1, докато във Враца срещата завърши наравно без попадения.

Първата ситуацияв срещата бе в третата минута, когато Андрей Йорданов отправи изстрел от дистанция, но над вратата на Красимир Костов.

Три минути по-късно гостите от Враца отговориха и имаха страхотен шанс да открият резултата. Мартин Кавдански пресече една топка в своята половина, след който направи страхотен самостоятелен рейд, премина през трима играчи, влезе отляво в наказателното поле и след това опита да центрира. Топката обаче придоби интересна траектория и за малко да попадне във вратата на Максим Ковальов, но се отби от лявата му греда.

В следващите минути действията на терена се развиваха основно в центъра, а малкото атаки от двата отбора не водеха до нищо по-сериозно от някой ъглов удар.

В 23-ата минута Венцислав Бенгюзов шутира директно от пряк свободен удар, но високо над гредата.

Домакините от Пирин позасилиха пресата и изпълниха шест поредни корнера в рамките на две-три минути, които внедоха лек смут в отбора на гостите, но реални опасности за Костов липсваха.

Въпреки това Ботев създаде втора чиста голова ситуация в 29-ата минута. Младият Иван Нешков получи от Красимир Тодоров точно пред границата на наказателното поле и шутира отлично, но вратарят Ковальов изби. След това Диого Барбоса реши да върне топката към точката за дузпа, където обаче имаше само футболисти в зелено. Това беше и първият точен удар в мача.

До почивката Пирин така и не успя да измисли нещо интересно в атака, докато врачани стояха стабилно и почивката дойде без попадения.

Втората част стартира също без особени опасности пред някоя от двете врати.

Така се стигна до 54-ата минута, когато домакините получиха шанс да изпълнят дузпа. Илкер Будинов получи хубав пас в коридор, влезе отдясно в наказателното поле и центрира. Получи се рикошет след шпагата на Меси Биатумусока, след което топката се отби от ръката на Момчил Цветанов и главният съдия Ивелин Занев посочи бялата точка. Даниил Кондраков се зае с изпълнението и, въпреки че Костов „хвана“ ъгъла, не успя да спаси силния удар на украинеца – 1:0 в 56-ата минута.

На терена отново последваха скучни минути, в които не се случваше нищо интересно.

В 73-ата минута Йорданов отправи силен изстрел от дистанция, но безкрайно неточен. Минута по-късно Даниел Генов получи празно пространство пред наказателното поле на домакините и реши да стреля от дистанция, но и неговият мерник бе изключително крив.

Пирин имаше нелош шанс да вкара втори гол в 79-ата минута, когато Венцислав Бенгюзов центрира отлично от свободен удар в наказателното поле на Ботев, където Вячеслав Велев се извиси и стреля точно с глава, но право в Костов, който улови.

В добавеното време след намеса на ВАР бе отсъдена и втора дузпа ,която Венцислав Бенгюзов превърна в гол. Тя бе отсъдена за задържане на Александър Дюлгеров от Момчил Цветанов.