Младежите вкараха 5 на Гибралтар в София

След хеттрик на капитана Владимир Николов и гол на Мартин Петков през първата част младежкият национален отбор на България срази Гибралтар в европейска квалификация с 5:0. Последното попадение за „лъвчетата” срещу аутсайдера дойде през втората част от Димитър Стоянов, като селекцията на Александър Димитров съвсем заслужено стигна до успеха над този си съперник.

В нито един момент на стадион „Славия” „лъвчетата” не допуснаха да има размисли кой е по-класният отбор, като освен петте попадения нашите футболисти нацелиха и на два пъти гредите зад Джейлин Ханкинс, който отърва гибралтарците от още по-сериозно поражение в столичния квартал „Овча Купел”.

С успеха България излезе временно на второ място в групата с равен брой с точки с Швейцария, но с мач повече и с по-лоша голова разлика. До момента тимът ми записа тежка загуба от Уелс с 0:4 у дома и успех с 2:0 при гостуването на Молдова.

Българите стартираха по-напористо в срещата и в шестата минута нашите излязоха напред в резултата. Филип Кръстев овладя топка в наказателното поле на гибралтарците и стреля с левия крак. Ханкинс блокира с ръце топката, но я прати в капитана ни Владимир Николов, който отблизо нямаше как да сбърка - 1:0.

В седмата минута Асен Дончев центрира прекрасно отдясно за Станислав Шопов, чийто удар с глава обаче бе отразен от Ханкинс. Мартин Петков обстрелва съперниковата врата от разстояние, но прекалено неточно. След 20 минути Митко Митков шутира от дистанция, но капитанът на гибралтарците спаси удара на футболиста на ЦСКА.

В 24-ата минута реферът посочи дузпа за българите, след като Паркинсон събори Стоянов в наказателното поле на Гибралтар след отличен пас на Слави Шопов. Зад топката застана отново капитанът Николов, който прати топката в противниковата врата за 2:0.

В 26-ата минута капитанът на "лъвчетата" вкара трети гол, след като нападателят на Вюрбург Кикерс засече прекрасно центриране отляво на Митков прати топката за трети път в гибралтарската врата. Десет преди края на първото полувреме Станислав Шопов свърши чудесна работа отдясно, след като даде пас по земя за Мартин Петков, чийто удар бе неспасяем за стража на Гибралтар - 4:0.

В 53-ата минута Монтовио от Гибралтар бе изгонен заради реплика спрямо руския съдия. В 59-ата Мартин Дичев центрира отляво, а топката отиде в Слави Шопов, чийто удар отиде встрани от вратата на Гибралтар. След час игра Мартин Петков атакува вратата на противника с глава, но неточно.

Миг след това Димитър Стоянов се включи в предни позиции и засече подаване, което бе успоредно на голлинията за 5:0. В 70-ата минута Илия Груев шутира към вратата на Ханкинс от средна дистанция, но стражът на гостите спаси. Секунди след това Димитър Стоянов не успя да засече топката в гостуващата врата, а бранителят Паркинсон протегна крак, който прати кълбото към вратата му, но за него късмет топката се срещна с напречната греда. В 74-ата Илия Груев проби отдясно навътре към наказателното поле на съперника и шутира остро с левия крак, а топката се отби в левия страничен стълб на Ханкинс.

До края на срещата българите опитаха да нанижат още голове във вратата на Гибралтар, но до такива не се стигна и така за нашите предстои ключов мач от квалификацията срещу Швейцария в София.

България U21: 12. Дамян Христов, 22. Асен Дончев, 20. Симеон Петров, 4. Атанас Чернев, 18. Димитър Стоянов – 14. Филип Кръстев, 8. Илия Груев, 7. Станислав Шопов – 19. Митко Митков, 10. Владимир Николов /к/, 9. Мартин Петков

Гибралтар U21: Ханкинс – Азопарди, Паркинсон, Ламбиас, Монтлвкл – Пийкок, Дуа, Де Харо, Вержак – Борге, Ел Хмиди