Опълчението на националите оцеля в Украйна

Националният отбор на България записа равенство – 1:1, при визитата си на един от участниците на UEFA EURO 2020 – Украйна, в черноморския град Одеса. Равенството е щастлив резултат за българите, които регистрираха 36 удара (14, от които точни) посока вратата си в тази среща на стадион „Черноморец”, но добрите изяви на Николай Михайлов през първата част и Светослав Вуцов през второто полувреме спряха украинците и техния стихиен натиск.

Иначе, Радослав Кирилов откри резултата в срещата, когато наказа безобразна грешка в защитата на домакините в 33-ата минута. Украйна реализира три гола в мача, но и трите бяха отменени поради засади, за да дойде 79-ата, когато опитният халф Тарас Степаненко изравни резултата със страхотен удар от дистанция в контролната среща преди последната ни световна квалификация срещу Швейцария.

След 33 секунди игра домакините можеха да открият резултата, след като Андрей Ярмоленко проби отдясно по нападението на украинците и вдигна топката за Зинченко. Едисон Йорданов не успя да я избие с глава, а ударът на футболиста на Манчестър Сити не намери очертанията на вратата, пазена от Михайлов. Във втората минута Неделев изведе Десподов отдясно, но той се забави и понечи да центрира по земя за Атанас Илиев, но отбраната на Украйна се справи с опасността на "лъвовете". В 13-ата пък Ярмоленко намери начин да центрира отляво, след като елиминира с лекота Димитър Велковски, а ударът на Олексей Зубков с глава от няколко метра беше неточен.

Секунди по-късно се получи суматоха пред наказателното поле на българите, а домакините откриха резултата след перфектно разиграна атака, но Довбик беше пред линията на топката по време на подаването и страничният рефер от Турция маркира засада. В 19-ата минута Зинченко шутира с левия крак от дузпата, а топката бе блокирана с тяло от Кристиян Димитров, макар звездата на Сити да поиска дузпа, каквато не бе отсъдена от турския арбитър. В 17-ата пък контузен за нашите напусна Едисон Йорданов, а на негово място се появи Иван Турицов.

В 25-ата минута Малиновски опита силен удар отляво при свободен удар, но доста неточно и Михайлов изпълни аут. Секунди по-късно Зубков шутира силно с левия крак, а Михайлов тръгна да хваща топката, но я изпусна, след което българската отбрана се справи. Последва извеждащ пас за Довбик, но Михайлов излезе, отново не успя да улови, но Велковски изчисти силно напред.

В 34-ата минута Николай Михайлов отрази красиво с една ръка рикоширал удар на Зубков и с лявата си ръка спря топката да влетви в мрежата му. В ответната атака българите поведоха в резултата чрез Радослав Кирилов. Нки Михайлов шутира силно напред топката, а Тимчик и Матвийенко действаха безобразно в защита, а Радослав Кирилов наказа нелепите украински действия и с мощен удар с левия крак откри резултата в Одеса - 1:0 за българите.

В 39-ата минута Димитър Велковски спря Зубков, който разигра на двойно със Зинченко, за да влезе в националното поле на "трикольорите", а Велковски с шпагат спря пътя на топката към вратата на Михайлов. Украинците продължиха да натискат здраво нашата селекция, която трябваше да действа изключително организирано, но все пак българите лесно допускаха удари посока своята врата. Три преди края на първата част Тимчик шутира от границата на наказателното поле, след като прати топката аут, а миг преди това Велковски действа много добре срещу Ярмоленко в наказателното поле. При ответното нападение Довбик бе изключително близо до това да изравни резултата, но някак не успя да нацели българската врата от няколко метра, след като в този случай Кристиан Димитров закъсня да покрие нападателя на украинците.

В добавеното време на срещата Михайлов направи много добро двойно спасяване при поредното нападение на украинците, за да запази аванса на българите до почивката. Второто полувреме започна със стихиен натиск от украинците, които нацелиха гредата на България, а на вратата на почивката застана Светослав Вуцов, който дебютира за "трикольорите". В 48-ата минута Яремчук шутира от дистанция, но встрани от родната врата.

В ответната атака Ради Кирилов бе много близо до това да вкара втори гол във вратата на Украйна, като украинската защита повторно действа кошмарно, но като по чудо играчът на Славия София не завърши атаката с удар. В 53-ата минута Десподов шутира от свободен удар, но прекалено неточно, за да затрудни резервния вратар на съперника - Ондрей Пятов. Две след това Руслан Малиновский шутира мощно от фаул, който бе сходен на този на Десподов, но Светльо Вуцов боксира добре встрани. В 56-ата украинците вкараха втори гол в срещата чрез Яремчук, но и той бе отменен поради засада на звездата на Уест Хем Юнайтед. Минута след това Ради Кирилов даде успореден пас отляво към Десподов, но Едуард Собол блокира капитана на българите през втората част.

В 58-ата минута дойде поредният украински пропуск, като хората на Петраков разнообразяваха нападенията си, сменяха позициите на стрелба, но топката така и не влизаше за тях. Собол центрира отляво към Яремчук и №9 на домакините засече топката, но не намери очертанията на българската врата.

В 65-ата Руслан Малиновский отправи мощен удар от дистанция, но Светослав Вуцов направи зрелищно спасяване, запазвайки актива на българските футболисти. В 67-ата минута украинците реализираха трети гол в срещата, който също бе отменен, след като Андрий Ярмоленко бе зад отбраната на българите. Малко преди това пък Кирил Десподов се строполи на тревата и изпитваше сериозни болки, след което напусна терена принудително. На негово място се появи колегата му от Лудогорец - Доминик Янков. Малко след това Ярмоленко направи пореден опит да вкара топката във вратата на България, като офанзивният футболист на Уест Хем влезе в наказателното ни поле и подмина двама български бранители. Последва удар към родната врата, но Светльо Вуцов с крак парира опита му. Четвърт час преди края на мача Матвийенко бе оставен непокрит в наказателното ни поле, но ударът му с глава след ъгловия удар бе отразен от вратата на "белите" от София.

60 секунди след това и защитникът на Украйна Серхий Кривцов опита да отбележи, но и неговият удар бе отразен от Светльо Вуцов. В 79-ата минута обаче украинците вече изравниха резултата, след като Тимчик центрира отдясно, но топката стигна в Зинченко. Той върна центрирането сред купа от играчи в наказателното ни поле, а топката бе избита към Тарас Степаненко, който отправи много добър изстрел, за да направи 1:1.

Натискът на домакините далеч не спря до изравнителния гол, а осем преди края Вуцов реагира страхотно на удар отдясно на Ярмоленко и боксира встрани. В първата минута от добавеното време Коваленко направи един от най-големите пропуски за своите, след като Ярмоленко го видя с пас по земя отдясно в наказателното поле на родните футболисти, но ударът му от 3-4 метра с левия крак отлетя високо над напречната греда на България. Секунди по-късно Яремчук се обърна перз няколкот бранители на България и шутира силно, но Вуцов сложи лявата си ръка, за да прати топката в ъглов удар.