Академик Пд би в Самоков и настигна Рилецо

Академик Бултекс се пребори за победата при гостуването на Рилски спортист и след 78:74 в “Арена Самоков” и настигна съперника си в класирането на НБЛ. И двата тима имат по 13 победи и 6 загуби след 19 изиграни двубоя, като Рилецо е на първо място в таблицата, а Академик - на второ.

Пловдивчани се настаниха на лидерската позиция в средата на първата четвърт. Те поведоха с 5 точки при 12:7, но Рилски изравни до 12:12 след пет поредни точки, а малко преди края домакините поведоха с 16:15 след забивка на Травис Тейлър. Гостите все пак останаха напред - 18:16 след 10 минути, след като Александър Груев вкара тройка в последните секунди на тази част.

Рилецо заигра значително по-добре от съперника си през втората част, нападението заработи добре, а защитата на отбора също бе на ниво. До почивката играчите на Людмил Хаджисотиров допуснаха само 10 точки в коша си, за да поведат с 28:38 в средата на двубоя в “Арена Самоков”.

Ролите се размениха през третата четвърт, а Никола Маравич поведе Академик към обрат и вкара 10 от първите 13 точки за своя отбор, доближавайки “студентите” на две точки от Рилски - 41:43 след 3 минути и половина от второто полувреме. Кош на Димитър Димитров изравни резултата за 43:43, а интригата остана налице и нещата продължиха да се развиват кош за кош, за да се стигне до 58:58 след 30 минути баскетбол.

Александър Груев вкара два поредни коша, благодарение на които Академик поведе с 63:58 рано през четвъртата част. Рилецо изравни до 66:66, но тройки на Васил Бачев и Мартин Дурчев дърпаха гостите напред - 72:69, а след това Димитров вкара още веднъж за 74:69 при оставащи 3:12 игрови минути. Последваха “сухи” две минути и половина, в които нямаше точки, а Дерик Райт върна надеждата за Рилски с тройка за 74:72, но Академик удържа победата и спечели със 78:74.

Никола Маравич с 25 точки и Мартин Дурчев с 18 бяха най-резултатните играчи на победителите, докато за загубилия тим най-много вкара Дерик Райт - 18.