БГ национал с исторческа промоция в Серия А(ВИДЕО)

Българският нападател Андрей Гълъбинов и неговият Специя станаха последният участник в Серия „А“ за сезон 2020/2021 година.

„Бианконерите“ триумфираха, въпреки че загубиха реванша във финалния плейоф от Фрозиноне на Алесандро Неста с 0:1. Родният таран бе титуляр и игра през всичките 90 минути, като беше основната заплаха за гостите, които нямаше какво да губят след загубата с 0:1 в първата среща.

Домакините, които завършиха на трето място в редовния сезон, докато Фрозиноне бе осми, имаха предимството от това, че при победа, равенство или загуба до един гол ставаха 68-ият клуб в историята на Италия, който ще играе в елита на Апенините.Голът на шведа Маркус Роден в 61-ата минута върна надеждата на Фрозиноне за нов голям обрат и трета промоция в своята история в Серия „А“. Въпреки продължението от шест минути обаче Гълъбинов и компания запазиха вратата си от втори гол, след което започнаха да празнуват най-големия успех в 114-те години от съществуването на Специя.

Тимът на Гълъбинов, който завърши редовния сезон с актив от 61 точки на трето място, имаше третата най-добра атака – 54 отбелязани гола, след като записа 17 победи, 10 равенства и 11 загуби. В плейофите българинът и съотборниците му надвиха един от фаворитите Киево след поражение с 0:2 и успех с 3:1, в който родният футболист вкара първото попадение.

На финала след две разменени победи при гостуванията с Фрозиноне по 1:0 и общ резултат 1:1, Специя за първи път в своята история ще играе при най-добрите на Ботуша. Това стана благодарение на предимството, че е завършил на по-предно място в крайното класиране.
Българската деветка, който през първата част от този сезон имаше здравословни проблеми, се превърна в основна фигура след пандемията от коронавирус. Показват го и фактите, че отбеляза шест от своите седем гола през последните осем мача, в които взе участие.

Както е известно, 31-годишният голмайстор преди да премине в Специя през лятото на 2018 година, игра в Серия „А“ с екипа на Дженоа, където отбеляза три гола срещу Ювентус, Каляри и Сасуоло.

Легендата на Италия, Милан и Лацио Алесандро Неста с основание беше изключително разочарован, след като тимът му спечели и трите си гостувания в плейофите – Читадела (3:2) , Порденоне (2:0, след загуба с 0:1 на своя стадион) и във финала срещу Специя 1:0, но загубата в първата среща със същия резултат се оказа решаваща. Отборът му показа през втората част във втория финал, че не е по-слаб тим от Специя, но накрая празнуваха Гълъбинов и компания, които през сезона заслужиха третата позиция, която преди пандемията беше заета от Фрозиноне.

Треньорът на домакините Винченцо Италиано влезе в историята като първият треньор извел Специя до елита. За него това е втора поредна промоция, след като през миналото лято вкара Трапани в Серия „Б“, а интересното е, че в началото на сезона Специя имаше едва четири точки в първите седем мача, като първите три точки бяха спечелени на старта с гол и асистенция на Гълъбинов в Читадела.

Българинът и колегите пък му вдигнаха купата за триумфа в плейофите и записаха имената си в историята, след като се присъединиха към Беневенто и Кротоне, които спечелиха директна промоция.